Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dzień dobry
Elementarnym narzędziem pomiarowym w zakładzie jest suwmiarka analogowa. Służy do pomiarów zewnętrznych: średnicy, długości itd., wewnętrznych i do pomiaru głębokości, pod warunkiem że ma głębokościomierz. Występuje w wielu rodzajach:
Suwmiarka warsztatowa, głębokościomierz, suwmiarka traserska z jedną szczęką krótsza lub z wymiennym rysikiem do trasowania, suwmiarka do pomiaru spoin w spawalnictwie, suwmiarka specjalna do tarcz hamulcowych i do bębnów hamulcowych, suwmiarka trójpunktowa. Generalnie w wszystkich wyżej wyliczonych zastosowana jest skala noniusza podstawowa i dokładna. Do tego trzeba jeszcze wspomnieć że suwmiarki z noniuszem analogowym występują w wersji pomiaru z dokładnością do 0,05 mm (to te najbardziej popularne) i z dokładnością do 0,02 mm.
Występują dalej suwmiarki zegarowe z tarczą zegarową z dokładnością pomiaru od 0,02mm do 0,01 mm i suwmiarki z elektronicznym modułem pomiarowym z dokładnością do 0,01mm.

Suwmiarka składa się z dwóch zasadniczych części: nieruchomej z podziałką milimetrową na dole i niekiedy calową na górze. I ruchomej, z naniesioną skalą specjalną, dokładną.

Aby dokonać pomiaru trzeba złapać suwmiarkę (wersja dla praworęcznych) prawą ręką za część nieruchomą a kciuk położyć na dźwigni zacisku ustalającego położenie przesuwnej szczęki.
Następnie mierzony element wkładamy między szczęki pomiarowe, dociskamy kciukiem. I odczytujemy wymiar na noniuszu suwmiarki. Pełny wymiar milimetrowy mamy na skali stałej a wymiar dokładny ( po przecinku) na skali dokładnej. Wymiar dokładny to ten, w którym kreski noniusza dokładnego łączą się z kreską noniusza stałego.

Na zdjęciu mamy ustawioną suwmiarkę na wymiar pełny 4 mm, na skali dokładnej widzimy, że pokrywają się kreski 6,5 czyli po przecinku będziemy mieli 0,65.

Całkowity wymiar to 4,65mm.

Suwmiarki zegarowe mają listwę zębatą na prowadnicy i czujnik zegarowy zazębiający się z zębatką listwy. Przesuwając ruchomą szczęką przesuwamy jednocześnie zegar i podobnie jak w przypadku noniusza faktyczny wymiar odczytujemy z skali zegara, a milimetrowy ze skali stałej suwmiarki.
Odczyt pomiaru: główna skala wskazuje pełną liczbę milimetrów, zaś czujnik zegarowy wskazuje setne części milimetra.

Takiego pomiaru mogą dokonać tylko osoby z dobrym wzrokiem, jeżeli takiego nie posiadamy, sensownym wyjściem jest suwmiarka elektroniczna.
Suwmiarki elektroniczne można podzielić na:
Tanie chińskie, które za każdym razem wyświetlają inny wymiar, lub po krótkim czasie użytkowania tak zaczną robić. Są dobrym wyjściem do zakładu gdzie nie musimy dokonywać precyzyjnych pomiarów, a dokładność 0,1 nam wystarcza
Dobre markowe z świadectwem jakości lub świadectwem kalibracji. Cena znacznie większa ale mamy pełne przekonanie powtarzalności wymiarów. Przykładem mogą być suwmiarki elektroniczne firmy Scala lub Limit - https://domtechniczny24.pl/suwmiarki-elektroniczne.html
Źródłem zasilania suwmiarki jest bateria, jeżeli jest ona wyczerpana to odczyty będą błędne. Z tego powodu przed pomiarem trzeba dokonać kilkukrotnego pomiaru tego samego detalu jeżeli odczyty są jednakie to można rozpocząć właściwy pomiar. Jeżeli różne to na początku wymieniamy baterię, jeżeli to nie pomoże to trzeba wysłać do serwisu.
I na koniec kwestia temperatury pracy i wilgotności. Elektronikę użytkujemy w temperaturze 15 - 25 stopni na plusie i niewielkiej wilgotności, pamiętajmy by nie wnośic jej z pomieszczeń zimnych do ciepłych o dużej wilgotności. Skroplona para może uszkodzić moduł.
To tyle pozdrawiam i życzę udanych pomiarów.

   
© ALLROUNDER