Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Witam
    Znaczniki to narzędzia do znakowania elektronarzędzi, regałów, narzędzi, konstrukcji wykonanych z tworzywa, stopów nieżelaznych - aluminium, mosiądzu, żeliwa, staliwa oraz zwykłej stali, nieprzekraczającej twardości w skali Brinela 200 HB. W sprzedaży można spotkać wiele znaczników przeróżnych producentów. Od najtańszych do markowych. Czołowym liderem jest tu niemiecka firma GRAVUREM obecna na rynku od ponad 50 ciu lat. Zajmuje czołowe miejsce w produkcji przyrządów do znakowania, w tym znaczników.
Gravurem wytwarza kilkanaście produktów:
Sztandarowy ich produkt:

  • Znacznik Grawurem-S standard do wybijania liter i cyfr.
  • Znaczniki punktowe.
  • Znaczniki zaokrąglone.
  • Numeratory wielokrążkowe.
  • Znaczniki automatyczne.
  • Numeratory specjakne na indywidualne zamówienie klienta.

     Znakowanie odbywa się w trakcie kontrolowanego zgniotu przedmiotu znakowanego o ustalonej sile. W wypadku znaczników Grawurem S nie powinna ona wykraczać 800N/mm2. Zalecana siła to 600 N/mm2, nieprzekraczanie tej wartości zapewni dłuższą pracę tymi narzedziami. Znaczenie w praktyce wygląda w ten sposób, że uderzamy młotkiem w pojedynczy znacznik. Należałoby pamiętać, że numerator opieramy o element znaczony pod kątem 90o. da nam to pewność, że odbity znak będzie jednakowo wyraźny na całym obwodzie. Zanim jednak zaczniemy pracę trzeba wypróbować na niewidocznej powierzchni siłę uderzenia i efekt znakowania.
     Wielkość znaczników podaję się w mm. Klienci mają problem jak zmierzyć i dobrać numerator. Żeby rozwiać wątpliwości informuję, że znaczniki mierzy się na wierzchołkach. W takim razie szerokość wybitego znaku będzie zależała od wymiaru numeratora (spód wybitego znaku) i siły uderzenia (brzeg wybitego znaku).


Numeratory do stali Gravurem wykorzystuje się do trwałego znakowania tabliczek znamionowych na maszynach, elektronarzędziach, regałach, butlach do transportu gazów technicznych. Wymieniać by można w nieskończoność. Istotnym parametrem jest tutaj twardość materiału znaczonego i siła uderzenia. Przeważnie elementy znakowane wytworzone są z mosiądzu i zwykłych stali o twardości nieprzekraczającej 200 HB.
     Najbardziej popularnym produktem jest Grawurem S o cyfrach i literach odwróconych na znacznikach. Czyli dla przykładu wybijając cyfrę odwróconą 2 na znaczniku otrzymujemy 2 czytelną na materiale oznakowanym. Znaczniki produkowane są w rozmiarach od 2mm a kończą na 12mm. Pamiętajmy o sile docisku, inna będzie w znacznikach 4mm a inna 10mm. W praktyce dobrze mieć kilka rodzajów młotków np: 300 g, 400g i powiedzmy 500g.


W opisie produktu mamy:
Podaną siłę docisku 600-800Nmm2.
Wymiar znacznika literowego czy cyfrowego.
Twardość części roboczej znaczników - 58-61 HRC.
Informacje o szlifowanych bokach znaczników.
Przekrój i długość podaną w mm.
Wszystkie znaczniki są zapakowane w niebieskie pudełka.
I teraz na koniec, wybierając produkty Grawurem mamy pewność, że narzędzie spełni Wasze oczekiwanie, znaki będą powtarzalne i będą nam służyły przez długi czas.
Pozdrawiam.

   
© ALLROUNDER