Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Włókniny ścierne są trójwymiarowym wyrobem ściernym. Szkielet włókniny wykonany jest z niesplecionych ze sobą włókien syntetycznych odpornych na działanie wody i płynów stosowanych w trakcie obróbki. Włókna te są nadzwyczaj wytrzymałe, nie łamią się nie deformują i mają tzw. efekt pamięci, czyli po zgięciu cofają do swojego wcześniejszego kształtu.

Do włókien przyczepione są, za pomocą spoiwa z żywic syntetycznych, ziarna ścierne. Cząstki ziaren są uporządkowane równomiernie do o koła włókien w całym przekroju gotowego produktu. Powstaje trójwymiarowa, elastyczna budowa dająca nadzwyczaj dobre efekty w ciągu pracy.

Średnica ziaren w odróżnieniu od osełek podawana jest w szerszym przedziale. W większości materiałów ściernych wymiar ziarna określana jest umownie i ujednoliconą normą międzynarodową FEPA i oznaczana literą "P" przed numerem ziarnistości. Spełnienie przez ziarno normy FEPA świadczy, że jego wielkość dla konkretnej granulacji nie jest większa niż ustalona w normie. W praktyce oznacza, że szlifując granulacją "P80" uzyskujemy powtarzający i jednakowy poziom zarysowań szlifowanej powierzchni.
W przypadku włóknin gradację nazywa się następująco:

Coarse, grube ziarno- granulacja P80 - P120
Medium średnie ziarno- granulacja P120 do P180
Fine wykańczające- granulacja P180 - P240
Very Fine bardzo drobne- granulacja P240 do P320
Ultra Fine polerowanie- granulacja P400 - P600
Super fine polerowanie wykańczające - granulacja P600 do P1000

Włóknina ścierna DomTechniczny24

Użyte ziarna ścierne to przede wszystkim elektrokorund szlachetny, węglik krzemu i czasami cyrkon.

Zalety włóknin. Przestrzenne ułożenie włókien, równomierne ułożenie ziaren do o koła włókien, zimna obróbka ścierna ( nie nagrzewa materiałów obrabianych).
Duże przestrzenie między włóknami gromadzą zabrudzenia i urobek z szlifowanej powierzchni (przedmiot jest obrabiany przez czystą włókninę)
Wodoodporność włóknin, można je płókać wodą z mydłem, przez co można je stosować na powierzchnie zabrudzone, zatłuszczonych, pokrytych olejami i smarami.
Elastyczność włókien skutkuje tum że łatwo dopasowują sie do niereguralnych kształtów.

Włókninę ścierną można stosować do pracy ręcznej i mechanicznej( pasy bezkońcowe, lamelki, ściernice trzpieniowe). Nadaje się do obróbki ściernej: powierzchni stalowych, nierdzewki, metali kolorowych, takich jak stopy aluminium, mosiądz, miedź, chrom, jak również dopowierzchni szklanych.
Ponieważ włóknina ścierna jest wodoodporna może być stosowana w kuchni jako zastępstwo dla czyścików oraz metalowych gąbek. Wytrzymałe włókna oraz materiał ścierny sprawdzają się przy czyszczeniu piekarniki i grille, usuwają przypalone resztki żywności z garnków i brytwanek.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Kolejny rozdział będzie dotyczył wybranych produktów i zastosowanych technologii.

    Optymalny proces produkcji gwarantuje doskonałą obróbkę powierzchni. Dzięki zaawansowanym technologiom fabryki Bosch wykonuje się wyroby spełniające wysokie wymagania konsumentów z całego świata. Nadzwyczajna technologia łączenia (chroniona prawnie) zapewnia stałą i wysoką jakość taśm szlifierskich oraz fenomenalną jakość obróbki powierzchni. Konfekcjonowanie i łączenie taśm to niesłychanie ważne elementy konstrukcji taśmy szlifierskiej, wówczas połączenia taśm muszą być dobrane w zależności od zastosowań taśmy oraz właściwości konkretnego produktu. Technologia łączenia taśmy firmy Bosch gwarantuje:

>Brak śladów spowodowanych nierównością łączenia
>Bardzo dokładny przesuw taśmy, bez pozostawiania śladów kleju
>Specjalne dopasowanie do zastosowań łączenia taśm
>Wysoką stabilność i wytrzymałość na zerwanie zapewniają długą żywotność.

Unikatowy proces sztancowania matrycowego to najnowocześniejsza technika produkcji pozwalająca na uzyskanie precyzyjnie przyciętych krawędzi tarcz szlifierskich, oraz perfekcyjnych otworów o niezmiernie wysokiej jakości. Zaletami tego procesu technologicznego są:
>Brak wad jakościowych (kruszące się ziarna, źle wykrojone otwory)
>Czyste i idealnie gładkie otwory, zapewniające większą efektywność systemu odsysania pyłu
>Brak wyruszania się ziarna, co zapobiega zarysowania szlifowanej powierzchni.

    W celu przeciwdziałania samorzutnemu wypadaniu ziaren podczas szlifowania w wyniku zmieniania się siły nacisku oraz odkształceniom materiały ścierne sia Abrasives są uszlachetniane w procesie liniowym online Multiflex. Materiały ścierne osiągają dzięki temu wyjątkową elastyczność. Właściwość ta jest niezwykle ważna przy papierach ściernych przeznaczonych do szlifowania ręcznego oraz papierach w rolkach - http://poradniktechniczny.weebly.com/home/category/materia322y-347cierne

W ostatnim czasie pojawiły się ściernice lamelkowe wykonane z płótna ceramicznego. Ma ono zdolnoś do tzw. samoostrzenia, sprawia to że tarcze te przeznaczone są do najcięższych prac przemysłowych. Nowością jest zastosowanie talerza nośnego wykonanego z tworzywa wzmocnionego włóknem węglowym. Ściernice te mają znacznie lepsze właściwości amortyzacyjne, przez co lepiej przylegają do podłoża. Sprowadza się to do mniejszego zużycia i odczuwalnej wydajności.

 

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Artykuły ścierne, część druga.
       Pierwszym czynnikiem gwarantującym perfekcyjną obróbkę powierzchni jest podkład. Zapewnia materiałowi ściernemu specyficzną właściwość, potrzebną do określonych zastosowań. Jako podkład materiału ściernego stosuje się papier, tkaninę, folię z tworzyw sztucznych, fibrę wulkanizowaną, piankę lub ich kombinację. Produkty z podkładem papierowym zmajdują zastosowanie w szlifowaniu ręcznym (jak i ręcznym przy użyciu maszyn) i wykończeniowym oraz maszynowym (pasy bezkońcowe szerokie i wązkie). Podkład tkaninowy jest odpowiedni do wysoko wydajnego szlifowania taśmowego jak i do szlifowania profili i konturów oraz do szlifowania wykończeniowego. Fibra z kolei stanowi składnik podkładu do szlifowania rotacyjnego metalu oraz kamienia.

Taśma bezkońcowa do przystawki Glob.

       Drugim elementem jest spoiwo, zachowanie równowagi pomiędzy dobrą przyczepnością ziarna a elastycznością to w przypadku spoiwa największe wyzwanie. Dla każdego produktu opracowana jest odrębna formuła spoiwa, która z kolei jest udoskonalana przez naszych chemików. Dzięki zastosowaniu tych specjalnych formuł można produkować bardzo twarde, a przez to agresywne materiały ścierne oraz nadzwyczaj elastyczne produkty. Bosch stosuje wyłącznie spoiwa bez rozpuszczalników. Wyróżnione są dwa rodzaje spoiwa, bazowe oraz wierzchnie. Spoiwo bazowe umożliwia wstępnie scalić ziarno szlifierskie z podłożem w określonym układzie i gęstości. Jako spoiwo stosowane są w głównej mierze żywice syntetyczne. Spoiwem ostatecznie wiążącym ziarna szlifierskie ze sobą i z podkładem jest spoiwo wierzchnie. Zależnie od przeznaczenia materiału ściernego używane są bardziej miękkie i elastyczne albo twardsze i bardziej ciągliwe spoiwa, jednak zwłaszcza żywice syntetyczne. Twardość spoiwa wpływa na agresywność ziarna i trwałość materiału ściernego. Poza spoiwem wierzchnim na materiałach ściernych znajduje się także substancja aktywująca się w czasie szlifowania.

       Trzeci element to ziarno szlifierskie i rozlokowanie ziarna. Twardość oraz wiązkość ziaren szlifierskich w oparciu o surowiec wyjściowy decyduje o właściwościach i przeznaczeniu materiałów ściernych. Najczęściej stosowanymi minerałami szlifierskimi są obecnie korund i węglik krzemu wstępujące w wielu różnych wariantach. Coraz częściej zastosowanie znajdują również nowsze minerały, np. korund cyrkonowy, korund ceramiczny i diament. Udział minerałów pochodzenia naturalnego, jak rubin czy szmergiel, jest coraz mniejszy. Bosch wykorzystuje przy produkcji materiałów ściernych wyłącznie wysokiej jakości ziarno szlifierskie i jako członek organizacji FEPA respektuje normy FEPA.


       Starannie wyselekcjonowane ziarno szlifierskie jest łączone z podkładem w innowacyjnym procesie produkcyjnym:

>Dystrybucja elektrostatyczna zapewnia, że ziarna są rozmieszczone na pokładzie równomiernie i w pozycji pionowej, tak aby oś wzdłużna była prostopadła do warstwy podkładu. Materiały ścierne z ziarnem nanoszonym elektrostatycznie są agresywne i mają większą wydajność ścierną niż materiały ścierne, w których zastosowano dystrybucję mechaniczną.
>Pełne pokrycie- ziarno szlifierskie rozmieszczone jest na pokładzie bez odstępów i pokrywa całą jego powierzchnię. Wówczas w użyciu jest więcej ostrych krawędzi ziarna, wydajność ścierna jest większa, a chropowatość mniejsza.
>Niepełne pokrycie- ziarno szlifierskie rozmieszczone jest na podłożu z zachowaniem określonych odległości i pokrywa jego powierzchnię w ok. 50%- 70%. Ten typ papieru ściernego mniej się zatyka i stosowany jest do szlifowania aluminium, miękkich gatunków drewna, farb i lakierów.
>Innowacyjna metoda laserowa umożliwia kontrolowane nanoszenie spoiwa kryjącego, co daje równomierną strukturę powierzchni oraz idealną obróbkę szlifierską.


Czwartym elementem jest powłoka dodatkowa (powłoka stearynianowa). Potwierdziła ona swoją skuteczność szczególnie przy szlifowaniu farby, lakieru i masy szpachlowej. Dzięki specjalnemu procesowi powlekania opracowanemu przez sia Abrasives, stearynian jest równomiernie nakładany na spoiwo. Dodatkowa powłoka powoduje zbijanie się lekkiego pyłu lakierniczego w większe cząstki, które są łatwiej odsysane z powierzchni papieru. Oprócz tego, stearynian działa chłodząco podczas szlifowania lakieru.
Zalety powłoki stearynianowej:
>Zapobiega zatykaniu się papieru pyłem
>Większa wydajność ścierna
>Papier odznacza Się do czterech razy dłuższą żywotnością niż materiały ścierne bez specjalnej powłoki.
       Specjalna powłoka z substancjami aktywnymi jest stosowana w głównej mierze przy obróbce stali szlachetnej. Obniża temperaturę i zapobiega utlenianiu powierzchni materiału. Substancje aktywne w materiałach ściernych Bosch Best for Inox ułatwiają odprowadzenie pyłu, redukują emisję ciepła w wyniku tarcia i chronią ziarno prze zbyt szybkim zużyciem.
>Szlifowanie bez nagrzewania powierzchni
>Brak przebarwień powierzchni podczas obróbki szlifierskiej
>Silnie obniżone iskrzenie

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Cześć
Fabryka Boscha ma wieloletnie doświadczenie w opracowywaniu zaawansowanych materiałów ściernych. Przy współpracy z wieloma, wspólnikami m.in. producentami farb i lakierów, bada różnorodne potrzeby użytkowników. Rezultaty są wykorzystywane w celach badawczych, stanowią one podstawę innowacji artykułów ściernych.

Tarcza listkowa na podłożu ceramicznym, krążek z zbrojonego tworzywa. Z kilku miesięcznej sprzedaży tego wyrobu mogę jasna powiedzieć - nie warto kupować tak drogich wynalazków. To jest nie ekonomiczne, znacznie lepiej spisują się polskie cyrkony 3 razy tańsze a różnica w szybkości szlifowania i trwałości to około 10-20% ( a nie 300 biorąc pod uwagę cenę)

https://domtechniczny24.pl/tarcze-lamelkowe-%C5%9Bcierne-zra-40-cyrkon.html


Od czynników pierwszych aż do finalnego produktu, wszystkie etapy procesu produkcyjnego są planowane w zgodzie najnowocześniejszymi standardami technologii. Każdy z etapów produkcji idealnie ze sobą współgra, czego rezultatem są innowacje i optymalizacje procesów, które pomagają użytkownikowi bez trudu radzić sobie z wyzwaniami dnia powszedniego.
Jakość oraz precyzja materiałów ściernych mają olbrzymie znaczenie przy obróbce wymagających i kosztownych powierzchni. Każdy z elementów, od podkładu do pokrycia ziarnem jest ważnym elementem idealnego materiału ściernego. Właściwa formuła, wynikająca ze współdziałania wszystkich elementów, ma niezmierny wpływ na efekty szlifowania. Formuła składa się z czterech elementów:
1. Wysokiej, jakości podkład.
Odpowiedni podkład zapewnia lepsze przyleganie, rozciąganie, wyższą odporność na rozerwanie, większą elastyczność i stabilność (na przykład podkłady w których skład wchodzi lateks dają w efekcie bardzo stabilne, a zarazem elastyczne papiery ścierne do szlifowania ręcznego).
2. Równomierne rozprowadzenie spoiwa.
Równomierne i stałe rozprowadzenie spoiwa bazowego i wierzchniego dzięki zastosowaniu nadzwyczajnej techniki pomiaru. Zależnie od przeznaczenia materiału szlifierskiego Używane są bardziej miękkie i elastyczne, twardsze lub bardziej ciągliwe spoiwa.
3. Odpowiednie ziarno szlifierskie i jego równomierne rozprowadzenie.
Do każdego z zastosowań stosuje się ziarno optymalne pod względem wielkość, twardości, ciągliwości i kształtu. W celu uzyskania optymalnej, równomiernej odległości pomiędzy ziarnami, szczególnie kontrolowany jest prces pokrywania ziarnem.
4.Powłoka dodatkowa,
Zapewnia łatwiejsze odprowadzanie pyłu szlifierskiego z materiału ściernego, przeciwdziała nadmiernemu zatykaniu się przestrzeni między ziarnami.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Dzień dobry
    Elektryczna przecinarka do glazury to urządzenie do cięcia na mokro z silnikiem umieszczonym pod stołem lub nad stołem.
Te pierwsze urządzenia są z reguły lekkie z niewielkimi stołami. Łatwo sie je przenosi i przewozi. Układ chłodzenia w tych przecinarkach polega na napełnieniu wodą miski zlokalizowanej pod tarczą diamentową. Z chwilą uruchomienia tarcza jest zanurzona w wodzie i obracając się ochładza sie i równocześnie płucze. Przypadłością tego rozwiązania jest wylewanie sie wody, która w czasie obrotu tarczy diamentowej spłynie na blat. Dzieje się tak, dlatego że w tych maszynach miski na wodę są zawsze mniejsze od blatu. Drugą ich niedoskonałością jest mniejsza precyzja cięcia. Trzeba nabrać praktyki, aby równo prowadzić płytkę.
    Przecinarki do glazury z silnikiem umieszczonym pod stołem są o wiele tańsza od modeli z górnym silnikiem i z tego względu są częściej kupowane.
Jedną z takich maszyn jest przecinarka do glazury DED 7701. Przeznaczona do prac domowych lub profesjonalnych o niewielkim natężeniu pracy. Moc silnika 450 wat, napędza tarczę diamentową o średnicy 180 mm. Klasa wodoszczelności umożliwia na bezproblemową pracę z wodą. Uchylny stół pozwala na ukosowanie płytek. W przypadku cięcia gresu trzeba we własnym zakresie wymienić tarczę, bo ta dostarczona z maszyną jest przeznaczona do płytek szkliwionych.


    Przecinarki z silnikiem umieszczonym nad stołem są przeznaczone do prac profesjonalnych. Zależnie od długości stołu można ciąć płytki metrowe, i dłuższe ( modele DED 7824, Rubi DS-250-1300). Chłodzenie wodą przebiega podobnie jak na frezarkach czy tokarkach. Pompa umieszczona w zagłębieniu znajdującym sie pod stołem, pompuje wodę do dyszy umieszczonej przy tarczy. Taki system chłodzenia jest najefektywniejszy.

Prowadnica, na której znajduje się silnik z tarczą ma możliwość pochylania się. Można, więc ukosować. Profesjonalne maszyny maja zazwyczaj mocne silniki, dobrej jakości pompy, i bardzo dobrze dopasowany układ prowadnica rolki. Zapewnia to długą i bezproblemową pracę.

Przecinarka do płytek Dedra DED 7827 jest trafnym wyborem dla osób ceniących jakośc i zwracających uwagę na cenę. Posiada sztywną ramę i dobrze dopasowaną prowadnicę. Silnik o mocy 800 wat umożliwia na cięcie wszystkich płytek do grubości 1 milimetra. Na aluminiowym stole zmieszczą się płytki do długości 650 mm. Maszyna ma możliwość cięcia pod kątem dzięki przykładnicy kątowej i ukosowania po przekręceniu silnika na górnej prowadnicy. Tak jak wszystkie maszyny Dedra ma tarczę do płytek szkliwionych. Jeżeli Planujemy ciąć płytki gresowe to trzeba we własnym zakresie dokupić odpowiednią tarczę. Zaletą tej przecinarki jest niewątpliwie cena, do jakości.


    Inna maszyna warta zaprezentowania to w pełni profesjonalna przecinarka do płytek DC-250. Została specjalnie zaprojektowana do cięcia gresu porcelanowego, fliz i innych materiałów budowlanych. Bardzo wydajna z silnikiem 1,1kW z wyłącznikiem termicznym. Posiada składany stół do łatwiejszego transportu. Cięcie pod kątem ułatwiają: precyzyjna przykładnica i listwa z podziałką umieszczona na stole. Głowica z silnikiem umieszczona jest na szczelnych łożyskach i bezbłędnie współpracuje z prowadnicą, którą można pochylić do ukosowania.

   
© ALLROUNDER