Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Witam
Podczas pracy czasami zachodzi konieczność wiercenia w materiałach mieszanych, otwory w stalowe futrynie, za którą jest beton. Jest to najgorszy z możliwych połączeń materiałów stal i beton. Firma Bosch skonstruowała jakiś czas temu wiertło CYL-9 Multi Construction, którym można wykonywać takie otwory.
Jest to praktyczne i wytrzymałe wiertło do prawie wszystkich materiałów stosowanych przy wykańczaniu wnętrz, np. do betonu, muru, cegły, eternitu, lekkich materiałów budowlanych, laminatów, płytek szkliwionych, a przy odrobinie wprawy do gresowych o małej klasie twardości, drewna, tworzyw sztucznych, blach metalowych oraz mosiężnych.
Wiertło Multiconstruction przeznaczone jest do wiercenia bezudarowego na niskich obrotach np. na wkrętarkach. W odróżnieniu jednak od konkurencji i pierwszych wersji nadaje się również do wiercenia z użyciem udaru. Z tym zastrzeżeniem, że nie w super twardych materiałach. Czyli w gipsie tak a w klinkierze nie.

Budowa wiertła pozwala na skrawanie metali, tworzyw i drewna. Należy jednak pamiętać, że wiertła te nie są skonstruowane do wiercenia w stali. Wiercenie to jest możliwe, ale używać je trzeba, jako opcję. Płytka wykonana z trwałych węglików spiekanych o najdrobniejszych ziarnach. Geometria ostrza została tak zaprojektowana, aby scalić możliwość skrawania i wiercenia z lekkim udarem. Wieloostrzowy szlif z charakterystycznym ścinem gwarantuje precyzję wiercenia. Kluczowy wpływ, na jakość CYL-9 ma sposób lutowania płytki i szlifowanie po lutowaniu. Gwarantuje ono centryczność wiertła, minimalizuje bicie i co za tym idzie wydłuża żywotność. Inne narzędzia Boscha opisane na stronie http://narzedziacentrum.pl/
Kolejna ważna sprawa to wzmocniony rdzeń wiertła, otrzymano to poprzez dodanie dodatkowej spirali w rowku. Zmniejszono przez to prześwit i rowka. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że wiertło Multi Construction skonstuowane zostalo do obróbki z wolnymi obrotami to nie będzie to miało większego wpływu na pracę wiertła.
Wiertło dla odróżnienia ma kolor niebieski z bocznym metalicznym szlifem.

   
© ALLROUNDER