Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Cześć.

Rozszerzamy ofertę szczotek drucianych. Wszystkie szczotki są wykonywane w u nas w kraju, toteż wspieramy krajową produkcję jak możemy. Szczotki druciane są wytwarzane w zakładzie we Wronkach posiadającym prywatne laboratorium pomiarowo badawcze posiadające akredytację PCA. Nadmienię, że akredytacja obejmuje wyroby gotowe - szczotki i wyciory oraz materiały do ich produkcji.

Takie laboratorium pozwala na badanie szczotek przed pakowaniem, nie jest to sprawdzanie wyrywkowe tylko, każda szczotka jest weryfikowana na urządzeniach obrotowych. Oznacza to, że mamy gwarancję, że nie rozlecą się one w trakcie pracy. Szczotki druciane poszerzamy o nowe wymiary i nowe materiały: szczotki z drutu nierdzewnego i drutu mosiężnego. Jak pracować szczotką? Pytanie proste ale patrząc na fachowców, którzy myślą, że im mocniej przycisną tym szybciej coś zrobią jest błędne. A dlaczego ? Patrząc na drut zauważamy że jego boczna powierzchnia jest gładka na całym obwodzie i jedynie na końcu ma ostre brzegi powstałe w trakcie przycinania drutu. I tu mamy odpowiedź: należy tak pracować szczotką aby ostre końcówki wykonywały pracę .

Czyli jeżeli mocno dociśniemy, druty się zaginą i będą pracowały bokami. W wypadku wszystkich szczotek Szczotpolu, druty są falowane i ta boczna praca jest bardziej efektywna, ale mimo to zaleca się pracę taką jak opisałem powyżej. Rozwiązaniem jest używanie drutu splatanego. Szczotka druciana z drutem splatanym ma zawsze część drutów skierowanych pod włos, jest wybitnie sztywna ale niezwykle efektywna w pracy i trwała.

https://domtechniczny24.pl/szczotki-p%C4%99dzelkowe.html

 

Na koniec jeszcze 3 ważne tematy: BHP, prędkości obrotowe i moc szlifierek i wiertarek. Co do ochrony oczu i rąk to nikogo nie powinno się przekonywać. Dostępne obecnie okulary ochronne z poliwęglanu doskonale zabezpieczą nam oczy przed cząstkami rdzy i ewentualnymi ułamanymi drucikami. Wybór jest ogromny: czarne, żółte, lansiarskie i inne a ceny śmiesznie niskie.

Szybkość obrotowa będzie istotna w przypadku elektronarzędzi nietypowych : szlifiernie, szlifierki stołowe i maszyny produkcyjne. Tu sprawdzamy prędkość i nie ma problemu. W wypadku szlifierek kątowych o średnicy tarczy 125 zaleca się pracę na niskich obrotach. Powód jest banalny takie szlifierki mają obroty rzędu 11 tysięcy, zachciej sobie wyobrazić jaka to jest szybkość. I tu uwaga, nie używajcie chińskich tanich szczotek. Wiele razy przychodzili do naszego sklepu użytkownicy z powbijanymi w ręce i twarz drucikami z rozpadającej się szczotki made in nie wiadomo co.

Szczotki z Szczotpolu są może drogie ale mamy najwyższą gwarancję jakości. I tyle w temacie Na koniec moc szlifierek. Pamiętajcie, że szczotka swoje waży i nie wolno na szlifierkę o tarczy 125 mm zakładać szczotki 125mm! Zawsze mniejszą. W innym wypadku można ją uszkodzić. Czyli jak mamy szczotkę garnkową to zalecam optymalnie średnicę 75 mm, chyba że mamy szlifierkę o mocy 1400 Watów to można 100 mm. To tyle z mojej strony. Pozdrawiam i życzę spokojnej pracy.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Dzień dobry, temat zaczerpnięty z strony producenta, czyli spawanie trudnościeralnych blach Hardox.

Strzelnica to miejsce gdzie jest dozwolone wg. UOBiA . Z niekiedy zaczyna brakować atrakcji i wynajduje się rozmaite rodzaje aktywnych i pasywnych celi. A ponieważ gotowe cele z hardoxu są horrendalnie drogie to postanowiłem skonstruować je sam z kawałków pasków i kółek. I tu pojawił się problem jak je zespawać. Na początek do okrągłej blachy przyspawałem łańcuch zwykły ocynkowany. Po 20 strzałach odpadł. Następnie pszyspawałem elektrodą 308 to samo. W końcu przyspawałem hak na długości 15 cm i teraz może wytrzyma. Ale pojawia się myśl zrobieniea aktywnego drzewa. I udało się ze szmelcu zdobyć okrągłe tarcze do których muszę przyspawać skośne prostokąty i pręty. No i zacząłem badać temat czym to spawać. A efektem dociekań jest następujący tekst z strony producenta hardoxu.

Wielu nabywców blach trudnościeralnych zastanawia się nad spawalnością Hardoxu, nawiązując do wcześniejszych doświadczeń z różnymi materiałami trudnościeralnymi, ale Hardox to unikalna stal oferująca dużą twardość i jednocześnie znakomitą podatność na spawanie. Jest to możliwe z powodu na to, że Hardox został opracowany z stosunkowo małą zawartością pierwiastków stopowych. Hardox można spawać za pomocą dowolnych tradycyjnych metod spawania. W tym celu można stosować sprzęt i narzędzia używane do spawania stali o małej wytrzymałości. Znakomita spawalność Hardoxu oznacza, że stal tę wolno łączyć z innymi stalami podatnymi na spawanie. W takim wypadku należy zweryfikować spawalność tego drugiego gatunku stali.
Czynniki wpływające na jakość spawania:

Tak jak w przypadku wszelkich stali, czyste stanowisko spawalnicze pozwala uniknąć problemów. Sprawdzany czy nie ma wilgoci, oleju, rdzy lub farby. Do innych ważnych czynników zalicza się:

• Wybór odpowiednich materiałów spawalniczych (elektroda, drut, itd.)

• Właściwe temperatury podgrzewania i międzyściegowe

• Ilość wprowadzonego ciepła

• Sekwencja spawania i wielkość szczeliny

Poniżej w tabeli informacje dotyczące wyboru właściwego materiału spawalniczego, gazu ochronnego, temperatury podgrzewania oraz metody spawania. Spoiwa, które można używać do spawania materiałów Hardox wymieniono w poniższej tabeli. W skrócie, właściwe spoiwa to te, których granica plastyczności wynosi mniej niż 500 MPa. Zaleca się wybór drutów i elektrod o małej wytrzymałości, aby zmniejszyć ryzyko pękania wodorowego. 

Elektrody do spawania stali Hardox zasadowe 307 a przed spawaniem grzanie.

W wypadku użycia elektrody otulonej, zawartość wodoru elektrody musi wynosić poniżej 5 ml/100 g. Konieczne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących grzania i składowania podanych przez producenta elektrody.

Do spawania gatunków i grubości stali Hardox, dla których SSAB zaleca przygotowawcze podgrzewanie, zamiast niego można często stosować elektrody i druty ze stali nierdzewnej austenitycznej AWS 307. Można także zastosować elektrody i druty AWS 309, ale w takim przypadku zachodzi nieznacznie wyższe ryzyko pękania na gorąco. W procesach takich jak spawanie MAG, spawanie Hardox może odbywać się przy użyciu gazów wykorzystywanych do spawania stali o małej wytrzymałości. W celu zapewnienia stabilnego łuku oraz pełnej penetracji powszechnie stosowanym gazem jest argon zawierający 18-20% CO2.

Temperatury podgrzewania wymagane do spawania stali Hardox:

Podobnie jak w przypadku stali o małej wytrzymałości, podgrzewanie zalecane jest przy grubych materiałach i może być też wymagane dla gatunków Hardox o większej twardości. SSAB opracowało zalecenia dotyczące temperatur podgrzewania, które przedstawiono w poniższej tabeli. Grubość i gatunek Hardox należy wybrać z tabeli i zastosować temperaturę podgrzewania odpowiadającą temu wyborowi. Podczas spawania różnych grubości, a także gatunków Hardox o różnych poziomach twardości, do obu materiałów należy zastosować najwyższą temperaturę podgrzewania podaną w tabeli. Podgrzewanie musi objąć powierzchnię do 75 mm poza punktem spawania. Do pomiaru temperatury można użyć termometrów kontaktowych.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Witam, dzisiaj nieco teorii, czyli podział narzędzi skrawających część pierwsza.
Istnieje kilka rodzajów podziału narzędzi skrawających: według sposobu obróbki: noże strugarskie, rozwiertaki, wiertła, przepychacze, wytaczadła, frezy, gwintowniki, narzynki, frezy grzebieniowe, piły, skrobaki do metalu.

https://domtechniczny24.pl/skrobaki-%C5%9Blusarskie.html

     Według zarysu obrabianej powierzchni: do powierzchni zewnętrznych płaszczyzn i powierzchni obrotowych, do obróbki otworów, do obróbki gwintów, do obróbki kół zębatych, do obróbki rowków.
Najbardzie popularne są wiertła i je opisze w tym artykule.

Podział wierteł można dokonać ze względu na:
Przeznaczenie: wiertła ogólnego przeznaczenia, to wszystkie wiertła kręte i piórkowe do wiercenia w litych materiałach. Wiertła specjalistyczne: wiertła wielostopniowe, tzw. choinki, wiertła stożkowe, wiertła do głębokich otworów.

Ze względu na sposób konstrukcji: Wiertła monolityczne wykonane ze stali szybkotnącej, wiertła łączone z częścią roboczą ze stali szybkotnącej lub z węglika spiekanego zgrzewaną częścią chwytową, lub z lutowanymi ostrzami z węglików spiekanych, wiertła drążone z wewnętrznym rowkiem chłodzącym.

     Wiertła koronkowe i trepanacyjne, przeznaczone są do wykrawania otworów o znacznych wielkościach. Skrawanie odbywa sie tylko na obwodzie narzedzia wyposażonego w ostrza skrawające. Część środkowa pozostaje nietknięta, dzięki takiemu rozwiązaniu otwory wykonuje się znacznie szybciej. Narzędzia są tańsze i mają mniejszą wagę. Przypadłością tego rodzaju obróbki jest pozostający rdzeń, w przypadku otworów przelotowych pozostaje on wewnątrz narzędzia i trzeba go mechanicznie usunąć. W przypadku otworów nieprzelotowych rdzeń usuwa się ręcznie.
     Kolejnym kryterium podziału wierteł jest rodzaj chwytu. I tak mamy: chwyt walcowy gładki, chwyt walcowy z zabierakiem prostokątnym lub wielokątnym (chwyt sześciokątny), z chwyt stożkowy ( wiertła NWKc), z chwyt walcowy z dodatkowymi zabierakami i otworami wgłębnymi( SDS Plus).
    Ze względu na rodzaj obrabianego materiału; wiertła do stali konstrukcyjnych, wiertła do stali nierdzewnych, wiertła do metali nieżelaznych, wiertła specjalne węglikowe wysokoobrotowe do zastosowania na centrach obróbczych CNC. Dalej wiertła do betonu, wiertła płytkowe do szkła, wiertła diamentowe do gresu i ceramiki, wiertła koronkowe do materiałów ceramicznych, wiertła do drewna, wiertła wielozadaniowe do różnych rodzajów materiałów.
Na koniec napiszę o popularnych wiertłach krętych.

    Wiertła kręte są narzędziami walcowymi. Do najczęściej stosowanych należą wiertła kręte mające dwa ostrza robocze oraz dwa rowki służące do transportu materiału obrobionego w postaci wiórów. Wiertła te są prowadzone w otworze za pomocą dwóch łysinek rozmieszczonych śrubowo wzdłuż rowków, na zewnętrznej części wiertła. Dwie krawędzie skrawające są złączone ścinem. Czasem ścin jest skracany, tzn. korygowany w celu dodania dodatkowych krawędzi skrawających. Ma to na celu zmniejszenie nagrzewania sie wiertła. Trzeba bowiem pamiętać, że ścin nie skrawa ze względu na znaczny kąt wierzchołkowy rzędu 125-135 stopni. Krawędzie skrawające muszą być zawsze tej samej długości, dzięki temu wiertło nie ma bicia i robi otwór równy swojej średnicy. Tekst ze strony - http://domtechniczny.jimdo.com/
     Powierzchnie skrawające powinny być gładkie tak, aby zmniejszyć przyklejanie się wiórów i ograniczyć tarcie. Kąty skrawania i kąt wierzchołkowy jest zależny od przeznaczenia wiertła.
Koniec części pierwszej.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Cześć
Temat: piliki obrotowe z węglików rodzaje i eksploatacja
Pilniki obrotowe wykonane są z wysokiej jakości węglików spiekanych, umożliwia to na wykorzystanie ich do ręcznego skrawania szerokiej gamy materiałów o różnych stopniach twardości. Pilniki przeznaczone są do pracy z szlifierkami prostymi pneumatycznymi i elektrycznymi. Gwarancją długookresowej eksploatacji jest zapewnienie właściwych prędkości obrotowych, stąd pilniki nie nadają się do pracy z wiertarkami. Pilniki do metalu występują w różnych kształtach i wymiarach, dostępne są frezy walcowe czołowe, stożkowe, kuliste, owalne, ostrołukowe spiczast. Zazwyczaj część chwytowa to sześcio milimetrowy trzpień.
Pilniki węglikowe używa się do usuwania gradów, powiększania otworów i rowków, wygładzania spawów i spoin, obróbki powierzchni krzywoliniowych, fazowania krawędzi.

Uzębienie pilnika może być wykonane w różny sposób. Rodzaje uzębienia zależą od obrabianego materiału.
Najczęściej używane uzębienia to: nacięcie pojedyncze i nacięcie podwójne.

Pilniki do metalu z nacięciem pojedynczym stosuje się do ogólnego użytku dla obróbki miękkich materiałów, żeliwa, miedzi, brązu i mosiądzu.
Pilniki węglikowe z nacięciem podwójnym tzw. łamaczem wióra umożliwiają na szybkie usuwanie naddatku w utwardzonychtwardych materiałach, łamacz daje krótki wiór i doskonałe wykończenie powierzchni, mały wiór sprawia, że ostrze jest mniej obciążone. Do kupienia w https://domtechniczny24.pl/pilniki-obrotowe-w%C4%99glikowe.html

Dla wszystkich pilników obrotowych w odróżnieniu od pilników ręcznych nie podaje się podziałki jako liczby całych zębów na jednostce długości pilnika, mierzonej w kierunku jego długości. Podaje się prędkość obrotową dla danego materiału.

Eksploatacja i warunki pracy:

Mocowanie pilnika w tulejce powinno być stabilne i stanowić 2/3 długości części chwytowej. Przed umocowaniem sprawdzić czy w tulejce rozprężnej nie znajdują się opiłki metalu, w razie potrzeby przedmuchać. Podczas pracy kontrolować czy frez pod wpływem obrotów nie wysuwa się z uchwytu. Frezować tylko przeciwbieżnie, frezy z węglikami wlutowanymi do trzpienia są wrażliwe na drgania. Jeżeli dostanie drgań to polecą zęby albo nawet może oderwać się cała główka.
Powierzchnia styku ostrza z materiałem obrabianym w czasie obróbki powinna wynosić max 1/3 obwodu narzędzia.
Dla materiałów trudnoobrabialnych należy zmniejszyć parametry skrawania, aby zapobiec wcześniejszemu zużyciu narzędzia.
Podczas obróbki należy pamiętać o przestrzeganiu przepisów BHP, przede wszystkim pamiętać o okularach ochronnych i zabezpieczeniu szyi przed opiłkami. Prostym sposobem eliminacji opiłków może być stosowanie magnesu np. kątownik magnetyczny taki jak do spawania.
Pozdrawiam

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Witam.
Poszukując artykułów o uszczelkach i uszczelnieniach znalazłem interesujący poradnik poświęcony wycinaniu uszczelnienia z płyty uszczelkarskiej.
Rozwiązanie polega na wykonaniu szablonu i od tego szablonu wycięcia właściwej uszczelki.

Na początek trzeba: przygotować przedmiot, dla którego chcemy odrysować uszczelkę (w objaśnianym przypadku była to pokrywa boczna silnika WSK 125), kartkę z bloku technicznego, w miarę miękki ołówek, nożyczki oraz materiał właściwy, z którego wykonamy ostatecznie uszczelkę (w moim przypadku jest to płyta na uszczelki - klingeryt).

Na początku kładziemykartkę z bloku technicznego na powierzchni styku pokrywy bocznej z karterem. Jedną ręką przytrzymujemy, by karta się nie ruszała (bardzo ważne!) a drugą ręką wyczuwamy w którym miejscu pod kartką jest krawędź i malujemy.

Po chwili pochwili pojawi się zarys przyszłej uszczelki. Być może stosując lepszy ołówek osiągneło by się lepszy efekt. Lepiej jest ołówek trzymać pod kątem ostrym do kartki. Malujemy małymi partiami, blisko miejsc gdzie trzymamy palcami.
Odwzorowanie szablonu wyszło mniejwięcej tak

Następnie trzeba ją wyciąć i wypróbować czy pasuje.

Jeśli wszystko się zgadza, możemy ten szablon odrysować na trwalszym materiale. Niestety kartka nie jest sztywna więc przeniesienie konturów też wymaga sporo wytrwałości i trzeba uważać żeby się nic nie przesuwało.
Po przerysowaniu wycinamy uszczelkę i sprawdzamy. ( Uszczelka wycięta z płyty na uszczelki Gambit)

Jeszcze tylko trzeba wyciąć otwory na śruby.

Bierzemy mały śrubokręt krzyżakowy, przykładamy prosto uszczelkę i pukamy w nią lekko w miejscu gdzie mniej więcej powinien być otwór i słuchamy. Jeśli słyszymy dźwięk metaliczny to przesuwamy się obok aż usłyszymy bardziej głuchy dźwięk (może to i śmieszne ale tak jest) i w tym miejscu pukniemy parę razy, troszkę mocniej i poprawiamy śrubą. To samo można zrobić kulką od łożyska.

   
© ALLROUNDER