Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Witam.
Poszukując artykułów o uszczelkach i uszczelnieniach znalazłem interesujący poradnik poświęcony wycinaniu uszczelnienia z płyty uszczelkarskiej.
Rozwiązanie polega na wykonaniu szablonu i od tego szablonu wycięcia właściwej uszczelki.

Na początek trzeba: przygotować przedmiot, dla którego chcemy odrysować uszczelkę (w objaśnianym przypadku była to pokrywa boczna silnika WSK 125), kartkę z bloku technicznego, w miarę miękki ołówek, nożyczki oraz materiał właściwy, z którego wykonamy ostatecznie uszczelkę (w moim przypadku jest to płyta na uszczelki - klingeryt).

Na początku kładziemykartkę z bloku technicznego na powierzchni styku pokrywy bocznej z karterem. Jedną ręką przytrzymujemy, by karta się nie ruszała (bardzo ważne!) a drugą ręką wyczuwamy w którym miejscu pod kartką jest krawędź i malujemy.

Po chwili pochwili pojawi się zarys przyszłej uszczelki. Być może stosując lepszy ołówek osiągneło by się lepszy efekt. Lepiej jest ołówek trzymać pod kątem ostrym do kartki. Malujemy małymi partiami, blisko miejsc gdzie trzymamy palcami.
Odwzorowanie szablonu wyszło mniejwięcej tak

Następnie trzeba ją wyciąć i wypróbować czy pasuje.

Jeśli wszystko się zgadza, możemy ten szablon odrysować na trwalszym materiale. Niestety kartka nie jest sztywna więc przeniesienie konturów też wymaga sporo wytrwałości i trzeba uważać żeby się nic nie przesuwało.
Po przerysowaniu wycinamy uszczelkę i sprawdzamy. ( Uszczelka wycięta z płyty na uszczelki Gambit)

Jeszcze tylko trzeba wyciąć otwory na śruby.

Bierzemy mały śrubokręt krzyżakowy, przykładamy prosto uszczelkę i pukamy w nią lekko w miejscu gdzie mniej więcej powinien być otwór i słuchamy. Jeśli słyszymy dźwięk metaliczny to przesuwamy się obok aż usłyszymy bardziej głuchy dźwięk (może to i śmieszne ale tak jest) i w tym miejscu pukniemy parę razy, troszkę mocniej i poprawiamy śrubą. To samo można zrobić kulką od łożyska.

   
© ALLROUNDER